Gespot: Lotus Esprit John Player Special

Gespot: Lotus Esprit John Player Special

Eindelijk weer verse spots voor Klassiekerrally! En ik begin onmiddellijk met de meest speciale, deze glimmend zwarte…

S5002586
Lotus Esprit S2 John Player Special # 79

Dat wij hier bij KR van Esprits houden, mag duidelijk zijn. Dat de Esprit een kanjer van een wagen is, is ook duidelijk (hint voor de volgende spot anyone? ;) ). Toch is een Esprit in Knokke een zeldzame verschijning. De eerste die langskwam, vloog natuurlijk onmiddellijk op de foto. En laat het dan nog eens een John Player Special zijn, een Lotus gemaakt ter ere van hun F1 sponsor, John Player & Sons.

S5002575

De door Guigiaro ontworpen Esprit werd in oktober 1975 aan het publiek van de Parijse autoshow getoond en verving de Europa.
En vanaf het begin was het een briljante rijdersauto, met z’n fiberglass body, slant four 160 pk “Torqueless Wonder” motor, stalen ruggengraat chassis en middenmotor opstelling was het alles wat Lotus ambieerde, performance through light weight. En met z’n gewicht van minder dan een ton was hij dat ook, 0 naar honderd in een 6.8 seconden. De realiteit leerde echter dat niet iedereen Lotus testpiloot-kwaliteiten had en hoewel geprijsd voor z’n handling, werd de S1 ervaren als traag.

S5002582

Daarom werd dus in 1980 de S2 uitgebracht, met als uiterlijke kenmerken de luchtsleuven achter de ramen, een geïntegreerde spoiler vooraan, special voor Lotus ontworpen Speedline 14 inchers in plaats van de Wolfrace exemplaren en de Fiat X1/9 achterlichten werden vervangen door die van de Rover SD1.
Om het kracht-probleem te tackelen, werd een 2.2 versie bestelbaar. Ironisch genoeg was deze met 217 Nm (ipv de originele 190 Nm) trager omdat de auto 200 kg zwaarder werd.
Rond deze tijd werden de eerste JPS’en beschikbaar, 8 jaar na het winnen van het wereldkampioenschap met de 24 jarige Braziliaan Emerson Fittipaldi achter het stuur van een Lotus 72 in John Player & Sons uitvoering. (hier te zien in de handen van de Stig)
Er werden ongeveer 149 Esprits gebouwd in deze uitvoering, dit is nummer 79. En laat dit nou ook meteen een Turbo blijken te zijn, wat me naadloos brengt naar de volgende evolutie voor de Esprit.
In 1980 werd de 2.2 motor namelijk gezegend met een Garett T3 Turbo en verscheidene luchtinlaatjes, een versterkt chassis, aangepaste bumpers, spoilers en carrosserieonderdelen en als velgen 15″ Compomotive exemplaren maakten de auto exclusief genoeg om de naam Essex Esprit te krijgen, zoals er 2 geleverd werden voor de James Bond-film ‘For Your Eyes Only’.
Om terug te komen op dit exemplaar, je hoeft geen 0-100 te proberen in 5.4 seconden om te weten dat het hem niet zal lukken, er bestaat namelijk geen JPS met turbo.

S5002576

Er volgden nog veel versies van de Esprit, te veel om op te noemen eigenlijk. De Esprit bleef nog in productie tot 2004 en er kwamen nog veel modellen bij, zoals de V8 versies, de HC/HCi versies en de ultieme Sport 350 versie. Maar om hier geen saaie lap tekst van te maken, schakel ik over op de foto’s. :) Voor de liefhebbers van de Esprit (dus iedereen eigenlijk) is er nog interessant videomateriaal om te checken, zoals de Wheeler Dealers aflevering.

S5002588

S5002591

S5002583

S5002589

S5002592

S5002577

S5002579

S5002584

S5002581

Deel dit met anderen:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • email
  • NuJIJ
  • Twitter
  • Hyves

Lees ook:

  1. James Bond/Colin Chapman Esprit Turbo te koop
  2. Boek: Lotus 78 and 79, The Ground-Effect Cars
  3. Vechten met Porsche & Co: Het einde van Lotus?
  4. Geruchten: Keert Lotus terug in de Formule 1?
  5. Werkelijk Waanzinnige Webvondst: Lotus Elite 2.2
Tags: ,